12 September 2005

Catalyst 2960

Der var vel ingen, der overså det slet skjulte hint, der var i Express 500-omtalen?

En af disse dage skulle vi se en annoncering af en ny familie af entry-level, fixed-config L2-switche, nemlig Catalyst 2960. I modsætning til de ligeledes nye Express 500-switche er 2960 positioneret til enterprise-kunder, og man kan (som nummeret antyder) se dem som en slags storebror for 2950.
Catalyst 2960 vil komme som 10/100 og 10/100/1000 med forskellige antal porte og uplinks, men ikke PoE.

WS-C2960-24TT 24 x 10/100 2 x 1000base-T uplinks
WS-C2960-48TT 48 x 10/100 2 x 1000base-T uplinks
WS-C2960-24TC 24 x 10/100 2 x dual-purpose uplinks
WS-C2960-48TC 48 x 10/100 2 x dual-purpose uplinks
WS-C2960G-24TC 20 x 10/100/1000 4 x dual-purpose uplinks

"Dual-purpose uplinks" er én port med 1000base-T og en med SFP, hvoraf kun en af dem kan være aktiv på et givent tidspunkt. Man kan vælge port manuelt (med 'media-type'), eller man kan lade den gøre det automatisk.

Som sagt kommer der ikke en PoE-udgave. Det er stadig meningen, at den slags enterprise-kunder skal købe mindst 3560.

Garantien er Limited Lifetime-modellen (dog 5 år på PSU'er) samt gratis software-opgraderinger. Det siger vel også lidt om, hvad Cisco opfatter som de primære konkurrenter.

Funktionaliteten bliver stort som vi kender det fra 3560/3750, bortset fra L3. Det er ikke særlig overraskende, for det er basalt set samme (Cisco-udviklede) hardware, der er indeni, nemlig den såkaldte Yeti-processor og Sasquatch ASIC'en, dog i cost-reduced udgaver med bl.a. færre TCAM-ressourcer (= færre VLAN, færre access-lister etc.).

Med basalt samme hardware, kan de også genbruge 12.2S-softwaren, hvilket bør betyde tæt på feature-paritet med 3560/3750. (Der er da også allerede enkelte smuttere i 12.2(25)SEC-dokumentationen, hvor de er kommet til at nævne 2960). Man får faktisk alt fra 3560, bortset fra L3-features som routing, DHCP Snooping, IP Source Guard og mere SP-agtige ting som dot1q-tunneling. Feature-set'et kaldes LAN Base.

Og så er der jo priserne. De skulle matche 2950, i hvert fald på portpris.

Lyder det ikke bare godt? En L2-switch med samme basale hard- og softwarearkitektur som 3560/3750 og så til samme pris som 2950? Jeg synes, det lyder som alt, hvad 2950 burde have været fra starten i stedet for det Bilka-skrammel, den er. Nå pyt, nu er 2960 her (snart). Hvis man skal bruge en billig switch, og kunden kan leve uden L3, så er den et godt bud.

Når der er nye produkter, der kan det samme som de tidligere (eller mere) og til den samme pris (eller mindre), så plejer det jo at være et venligt hint om, at man ikke skal købe de gamle mere. Det gælder i dette tilfælde for 2950 og 2970. Der er dog mig bekendt ikke i øjeblikket planlagt EoX på hverken 2950 og 2970, men jeg kan ikke umiddelbart kommer i tanker grunde til at bruge 2950 i nye sager.

Catalyst 2960 skulle dukke op sent september/tidligt oktober.

-A

Catalyst Express 500

Om føje tid vil vi se en annoncering af en ny serie af Catalyst-switche, nemlig Express 500. Glem dem!

Nå, så ok da...

Cisco Catalyst Express 500 er en lille serie af non-blocking, wire-speed, L2-switche, designet specifikt til SMB-markedet. Man kan funktionalitetsmæssigt opfatte dem som positioneret under Catalyst 2950 men (lidt) over Linksys, og priserne skulle efter sigende komme til at afspejle dette.

Express 500 vil tilbyde 10/100, 10/100 PoE og 10/100/1000, og kommer foreløbig i fire forskellige udgaver, alle 1RU i 19":

WS-CE500-24TT 24 x 10/100 + 2 x 10/100/1000
WS-CE500-24LC 20 x 10/100 + 4 x 10/100 PoE + dual uplink
WS-CE500-24PC 24 x 10/100 PoE + dual uplink
WS-CE500G-12TC 8 x 10/100/1000 + 4 x SFP

"Dual uplink" betyder i ovenstående, at der er fire fysiske uplink-porte på switchen, to kobber 1000base-T og to 1000base-X til SFP, hvoraf kun to kan være aktive samtidig. (Ift. en 3560 sparer man altså 2 x GLC-T, hvis man vil have 1000base-T uplink). Supporterede SFP'er er SX, LX samt 100base-X (Fast Ethernet på både multimode og singlemode), men altså fx ikke ZX eller WDM.

Switchene med inline power kan levere fuld effekt på alle PoE-porte samtidig, og de kan både levere Cisco PoE og IEEE PoE er supporteret. (Alt andet ville selvfølgelig også være selvmord, så længe de kommende 802.3af-telefoner ikke er her).

Garantien er den gamle Limited Lifetime-model, inkl. gratis software-opgraderinger. Det matcher ganske givet også konkurrentsituationen bedre end hvad vi kender på 3560. (Hvad det betyder for shared support / NBS-modellen, kan jeg ikke helt gennemskue).

Priserne har jeg ikke, men de skulle altså blive konkurrencedygtige, og der kommer tilsyneladende en ny prismodel, hvor prisen ikke er fast i hele produktets levetid, som vi ellers kender det. Det kunne lyde som om, der ligefrem kommer en dagspris...

Men hvis de er billige, passer i størrelse og performance, og de er fra Cisco, hvorfor skal man så glemme dem? Mja, de kører ikke IOS, for nu at starte et sted. Ja, faktisk er der ikke engang et CLI på dem, hverken konsol, telnet eller ssh.

De er dog managed, men meningen er, at man skal konfigurere dem ved brug af DHCP, en web-browser og CNA (Cisco Network Assistant) ud fra et foruddefineret sæt af SmartPorts makroer. Desuden bliver der en form for 'autodiscovery', hvor switchen (formentlig ud fra CDP) automagisk konfigurerer portene udfra, hvad der sidder i den anden ende.

Øvrig funktionalitet bliver heller ikke som man forventer det af et Cisco-produkt. Det er altså et low-end produkt bygget på OEM'ede komponenter ("merchant silicon", som de kalder det). Den typiske kunde er ifølge Cisco små firmaer (20-250 brugere). Enterprise-kunder, som vi plejer at handle med, bør se på Catalyst 2950 (eller dennes afløser), hvis de skal langt ned i pris.

Så ok, måske skal man ikke helt glemme dem, men prøv på kun at sælge dem til det de er beregnet til, altså at holde HP, 3Com og Dell fra døren, når I har prøvet med 2950 (eller dennes afløser) og kunden stadig siger, det er for dyrt. Der står nok Cisco på kassen, men det er ikke Cisco-switche, som vi normalt kender dem.

Annonceringen, data sheets og priser burde være her Very Soon Now.

-A