14 December 2006

Cisco 7600 - ES20

Hvis man synes, at 6500/7600 LAN-modulerne (WS-X65xx, WS-X67xx) kan for lidt og at SIP/SPA-modulerne er for dyre og/eller giver for lav densitet, så vil man måske finde de nye ES20 (Ethernet Services, 20G) moduler interessante.

Der er tale om to forskellige moduler, nemlig et med 20 stk GE-porte med SFP'er (kodenavn "Loki") og et med 2 stk 10G-porte med XFP'er (kodenavn "Baldur").

10G-kortet har altså endnu en ny 10G pluggable, kaldet en XFP. En XFP ligner en forvokset SFP, men er meget mindre end XENPAK og X2. Størrelsen bliver på sigt en fordel, og eneste ulempe er, så vidt jeg kan se, at man ikke kan køre 10G på multimode (LX4) på XFP'er. Hvor mange service providers vil så være kede af det? Det er nok tæt på 0%.

Nogle af de ting, man får ekstra med ES20, er fx bedre QoS (hierarkisk QoS og meget dybere buffers) og features omkring VPLS og EoMPLS og mapping af L2 ind i disse tjenester. Modulerne er desuden født med DFC (distribueret forwarding for bedre performance), og som for RSP720 er det DFC3C eller DFC3CXL.

Prisforskellen mellem DFC3C og DFC3CXL er ... øh ... lad os bare sige "væsentlig" og handler måske mest om, at man ikke vil spise (for meget) marked fra SIP/SPA, men formentlig også noget positionering ift. konkurrenterne.

7600-ES20-GE3C (Loki) 20xGE DFC3C 40 k$
7600-ES20-GE3CXL 20xGE DFC3CXL 60 k$
7600-ES20-10G3C (Baldur) 2x10G DFC3C 50 k$
7600-ES20-10G3CXL 2x10G DFC3CXL 80 k$

Desuden bliver der en licensmæssig overbygning på prisforskellen, sådan at der er ting, som man vil komme til at betale (meget) extra for at få lov bruge modulet til. Præcist hvilke features og hvor meget man skal bløde er i skrivende stund uklart. Der er dog en del marketing, positionering og product management i det, så forvent det værste.

Modulerne er kun supporteret i 7600-chassis'er... Hvis man har 6500, er det (pt.) bare ærgerligt. Og det er ellers moduler, som det kunne give ret god mening at supportere i 6500, fx som WAN edge. Æv.

-A

PS: Kort sagt: Nye chassis'er, ny switch-processor, nye moduler. Det er da rimelig major... Og så er de hvide og med det nye logo... OK, det er ikke så major.

PPS: Når disse kort hedder ES20, kunne man nok godt gætte på, at der også kommer nogle ES40. Det er jo 40G til backplane fra hvert slot. Men hold ikke vejret og begynd bare allerede nu at spare sammen til dem.

No comments: